Skóra naturalna ….skóra ekologiczna

Kupując skórzane meble czy częściej buty lub ubrania, pewnie zastanawiałyście się czy na prawdę wykonano je ze skóry naturalnej? Czy wiecie w jak odróżnić skórę od skóry ekologicznej? Czym właściwie jest skóra ekologiczna? Czy jest gorszej czy lepszej jakości od skóry prawdziwej i na czym polega jej ekologiczność? Zaintrygowały Was te pytania, postaramy się je rozwikłać……

Skóra ekologiczna

Czy mówią Wam coś nazwy skaj, derma sztuczna skóra, brzmią dość oldskulowo i z pewnością nazwy te nie są synonimem wysokiej jakości. Pewnie część z Was zna powiedzenie z poprzedniej epoki skaj, kremplina popelina.
Teraz ten materiał zwany wcześniej na przykład skajem zyskał nową lepszą nazwę…. tak ,tak zgadza się zgadliście to teraz skóra ekologiczna.
Czym jest tz. skóra ekologiczna. Jest to materiał syntetyczny będący imitacją skóry naturalnej. Powstaje przez pokrycie tkaniny (najczęściej) poliestrowej warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu. Powierzchnia tego materiału może mieć fakturę przypominającą wygarbowaną skórę naturalną ( lub jakąkolwiek inną, to zależy od wałka zresztą podobnie jest w skórze naturalnej, bo po wygarbowaniu skóra jest gładka i nie ma żadnego rysunku)..Skaj bardzo często stosuje się w pokryciach tapicerski do sof i foteli, ubrany w nazwę skóry ekologicznej głównie z powodu nawet kilkunastokrotnej różnicy w cenie w porównaniu do skóry naturalnej oraz z powodu „łatwości” tapicerowania, bo jest to na belce jak każda tkanina.

Od kiedy to skaj jest ekologiczna ?

W nazwie skóra ekologiczna udało się specom od marketingu ukryć co najmniej dwie nieprawny.

Określenie „ekologiczna” jest tylko i wyłącznie chwytem marketingowym dla ludzi wrażliwych na tę nośną teraz kwestię ( poza tym chyba nie fajnie było by mieć sofę ze skaju lub dermy).Z ekologią nie ma to prawie nic wspólnego no chyba tylko to, że przy jej wyrobie nie zginęło żadne zwierzę (hodowlane),co jest może ważne dla zatwardziałych „walczących” wegan. Derma czyli skóra ekologiczna jest zupełnie nieporównywalnie niższej jakości w stosunku do skóry naturalnej, przede wszystkim w kwestii wchłaniania wilgoci jak i wytrzymałości na pęknięcia czy przetarcia. Siadając na sofie, ubierając buty czy niech Bóg uchroni spodnie z takiej sztucznej skóry musimy się liczyć z dużym dyskomfortem szczególnie latem.

Derma to też skóra tylko ekologiczna ?

Jak to się udało że w w kraju nad Wisła można nazwać skórą ekologiczną materiał wyprodukowany chemicznie w całości sztuczny i syntetyczny, a w dodatku nie biodegradowalny (w przeciwieństwie od naturalnej skóry), dodatkowo wyraźnie mniej wytrzymały i dość tandetny, który szybciej się zużywa i ląduje szybko na śmietniku i który nić nie ma wspólnego ze skórą naturalną……..No niestety takie sprawy gdzie z łatwością można wprowadzać w błąd obywatela tylko w pięknej Tuskanii, gdzie jak wiemy są sprawy ważne i ważniejsze.

W dużej części cywilizowanych krajów określenie skóra jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla wyrobów które choć przy skórze „leżały” lub tylko dla skóry naturalnej, co jest najbardziej uczciwe wobec użytkowników-konsumentów. W podobnej technologi co skaj czyli nakładanie na nośnik jakim jest sztuczna tkanina mieszaniny plastiku i sproszkowanej skóry powstaje materiał który w niektórych krajach gdy zawiera około minimum 30% wsadu skórzanego ma także prawo do nazwy skóra.

Skaj jest czasami dobry bo jest prawie nieprzemakalny?

Skaj zwany skórą ekologiczną ma jednak swoje zalety .Podstawową zaletą skóry ekologicznej czyli skaju jest cena, czasami tańsza od ….tkaniny. Drugą zaletą to stosunkowa łatwość czyszczenia, nie wchłania płynów, nie wymaga pielęgnacji ……wystarczy zetrzeć mokrą szmatą i po krzyku. Tak więc w niektórych zastosowaniach może być pożądany np. na siedziska na krótkie intensywne użycie w przestrzeniach użyteczności publicznej, gdzie sofa ma i tak bardzo krótki okres „życia” a zaletą jest jej łatwe utrzymanie w czystości.

Meble tapicerowane, a ekoskóra czyli skaj…..czy warto ….

Przytoczony powyżej przykład poparty niższą ceną może sugerować że może i warto zastanowić się nad taką alternatywą, szczególnie gdy chodzi o intensywne użytkowanie w krótkim czasie.
Wyroby takie jak sofy czy fotele ze skaju nawet dobrej jakości powinny być zdecydowanie tańsze, cena ich powinna oscylować w granicach wyrobów pokrytych co najwyżej średniej jakości tkaniną. Czy tak jest naprawdę ….muszą Państwo opowiedzieć sobie na to pytanie sami.
Pozostaje również pytanie dlaczego sprzedawcy producenci bardzo często „ukrywają” prawdę i przyrównują artykuły ze skaju (zwanego skórą ekologiczna) do sof i fotel pokrytych skóra naturalną. Często takie produkty są prezentowane razem z meblami skórzanymi co jest absolutnie nieuprawnione i z gruntu nieetyczne.
Pozostaje nam jeszcze uczulić Państwa na sofy i fotele wykonane częściowo ze skaju i dobranej do niego skóry naturalnej, użytej tylko na powierzchnie siedziskowe. To troszkę tak jak by się mówiło że skaj, skóra ekologiczna jest bardzo dobrym materiałem ale tak gdzie Państwo racza siadać zastąpiliśmy go lepszy……przyznacie że brak w tym konsekwencji i pachnie to obłudą.
Na koniec chciałby zachęcić do rozważenia zakupów mebli tapicerowany w skórze naturalnej, która dla mnie jest dużo bardziej ekologiczna bo biodegradowalna i wykorzystująca „pozostałości” po produkcji żywności, a przede wszystkim jest naturalna i odnawialna, odpowiednio wygarbowana neutralna dla środowiska. Skóra naturalna jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi ceniących komfort.