Meble tapicerowane skórą

Skóra naturalna dlaczego tak trudno ją zastąpić i co jest istotne żeby właściwie ją pielęgnować.

Skóra podobnie jak drewno jest materiałem naturalnym i niezwykle trudno ją zastąpić równoważnym substytutem. Z pewnością nie jest takim substytutem tzw. ekoskóra, która ma właściwości bardziej zbliżone do tkaniny.

Skóra przy odpowiedniej pielęgnacji jest materiałem bardzo wytrzymałym i świetnie wyglądającym mimo upływu lat. Z upływem lat jednak naturalnie się zużywa.

W procesie garbowania skóra poddawana jest obróbce mechaniczno-chemicznej w wyniku której,  traci właściwości samoregeneracji. Świeżo wygarbowana skóra jest nawilżona odpowiednimi substancjami, jednakże podczas użytkowania skóra po prostu wysycha i ochrona staje się coraz gorsza. Objawami tego może być blaknięcie skóry, staje się ona sucha i bardziej sztywna.

hhhyy

Pozbawiona elastyczności może powoli pękać. Proces wysychania i degradacji skóry mogą przyśpieszać zewnętrzne czynniki takie jak: skoki temperatury, blisko ustawione źródła ciepła, sztuczne i naturalne oświetlenie, intensywne nasłonecznienie, pot oraz zmiany wilgotności otoczenia.

Przez odpowiednia konserwacje i pielęgnacje skóry możemy ja łatwo otrzymać przez wiele lat w świetnym stanie i wyglądzie, wymagać to będzie od Nas pewnego wysiłku.

Stosunkowo często należy mebel skórzany odkurzać.

W procesie odkurzania, używamy antystatycznej suchej ściereczki,radzimy raczej nie odkurzać mebli skórzanych odkurzaczem, a z cała pewnością nie „rysować” lica skóry twardą szczotką od odkurzacza.

ffffddd

Meble skórzane wymagają regularnej konserwacji – przestrzegany przed używaniem ogólnie dostępnych środków czyszczących. Zawsze używamy dedykowanych do pielęgnacji danego rodzaju skóry specjalistycznych środków.

Zabieg konserwacji,czyli nałażenia na mebel skórzany środka do pielęgnacji skór zawsze poprzedzamy „odkurzeniem” takiego mebla.

Podnóżek skórzany pasujący do sofy Operację konserwacji przeprowadzamy co najmniej raz do roku, a optymalnie nawet co 3-4 miesiące. Na konieczność tak częstej konserwacji wpływa intensywność użytkowania jaki i wpływ niekorzystnych warunków zewnętrznych o których pisaliśmy wcześniej.

Konserwację najlepiej wykonać w ciągu pierwszych kilku tygodni od zakupu sofy lub fotela skórzanego. Może to wpłynąć korzystnie na użytkowanie mebla, nie należy o tym zapomnieć ani odkładać. Warto wykrzesać w sobie siłę i nawyk regularnej konserwacji mebli skórzanych, a z pewnością będziemy cieszyli się ich świetnym wyglądem i stanem przez długie, długie lata.