Małe Fotele – jak to się zaczęło

W latach 20 poprzedniego wieku podjęto we wzornictwie mebli próby odrzucenia obowiązujących kanonów. Nowe idee niosły ze sobą uproszczenia formy, rezy­gnacja z dekoracji skupienie się funkcjonalności i racjonalności. Powstawały proste funkcjonalne meble których uzupełnienie, a czasami główną postacią stawał się niewielki fotel, bardzo często wykorzystujący technikę łączenia wielu różnorakich materiałów z metalową konstrukcją. W okolicach roku 1925 pierwsi zaprojektowali tego typu siedziska Marcel Breuer i Mart Stam.,a później Le Corbusier, Mieś van der Rohe i wielu innych. W założeniach tego rodzaju meble miały trafić do „nowego społeczeństwa”,pracującej klasy robotniczej,do niewielkich zasiedlanych przez nich mieszkań. Niezrozumienie nowej estetyki w środowisku robotniczym i wiejskim,i brak siły nabywczej ciężko dotkniętej kryzysem lat 30 klasy pracującej sprawił że meble trafiały zwykle do salonów niż do „mieszkań najmniej­szych”. W latach 30.moda na niewielkie modernistyczne fotele trafiła do Polski. Meble takie docierały jednak tylko do bardzo wąskiej grupy społeczeństwa.

Lata wojenne i powojenne w Polsce nie sprzyjały kultywacji nowych idei,meble w tym fotele musiały poczekać na lepsze czasy

Na przełomie lat 50. i 60., na fali odwilżowej fascynacji nowoczesnością, powstało w Pol­sce wiele mebli i foteli odpowiadających nowej stylistyce — z charakterystycznymi, dynamicznie, ukośnie odchylonymi nogami oraz z tendencją do form trójkątnych i opływowych. Pokazy­wano je pod koniec lat 50. na wystawach architektury wnętrz i sztuki dekoracyjnej, a tak­że we wczesnych latach 60. na ekspozycjach targowych w Poznaniu. Trudniej było zna­leźć te nowatorskie meble w sklepach. Wobec dużej chłonności rynku przemysł wolał raczej akceptować wzory proste i sprawdzone niż eksperymentować. Fotel ROMAN MODZELEWSKI to Ikona polskiego designu stworzona w roku 1958. Przełomowa na ówczesne czasy technologia i dopracowana, ponadczasowa forma dały efekt rozpoznawalny miłośnikom designu nie tylko w Polsce.

Projektant otrzymał prosto z Paryża propozycję sprzedaży swojego patentu. Niestety, współpraca z Francuzami okazała się w tamtych czasach nie możliwa, a i w Polsce fotel nie trafił „pod strzechy”tyt

Bardzo znany jest Fotel Chierowskiego, mógł zaistnieć dopiero wtedy, gdy główna część Dolnośląskiej Fa­bryki Mebli w Świebodzicach spłonęła, a plan produkcji foteli w sztukach gonił., postanowiono sięgnąć po prosty wzór..Fotel 366 charakteryzuje właściwe wyważenie cech pożądanych przez producenta i od­biorcę — prosta, łatwa w produkcji konstrukcja; lekka, zgrabna forma; tapicerowane miękkie, wygodne siedzisko; umiarkowana nowoczesność kształtów; kameralny rozmiar, dostosowa­ny zarówno do małego mieszkania, jak i do świetlicy, poczekalni czy biura.

yrtrt Jego wartość funkcjonalna i użytkowa jest niewątpliwa. W wielu miejscach służy już ponad 30 lat, a w zniekształconej formie produkowany do lat 80-tych- Dziś ponownie odczytany, nie stracił swej atrakcyjność.

Cechy foteli funkcjonalnych pozostają niezmienne niewielki, funkcjonalny, prosty a zarazem estetyczny, łatwo dopasowujący się do istniejących aranżacji. Meblowy outlet pokazuje też kilka ciekawych modeli małych, wygodnych foteli. Przykładem może tu służyć kolekcja Fiona czy też Adel.